Yapay Zeka'dan Tiyatro Oyunu


Dijitalleşmenin hızla açılım gösterdiği bu günlerde Elon Musk'ın kurucusu olduğu 'Open AI' şirketinin yapay zeka yazılımı GPT-2'nin bir tiyatro oyunu yazdığı haberi gündemde yer aldı. 

Dünyaca ünlü bilimkurgu yazarı Karel Capek 1921 yılında yazdığı bilimkurgu romanında robot kelimesini kullanmıştı. Bu olayın yüzüncü yılını kutlamak ve anmak için bir yapay zekaya tiyatro oyunu yazdırıldı.

"Yapay Zeka: Bir Robot Tiyatro Metni Yazarsa" adı verilen eseri inceleyen oyun yazarı David Kostak ortaya çıkan eser için "Bir tür fütüristik Küçük Prens" yorumu yaptı.

Projenin hazırlık aşamasında araştırmacılar yapay zekaya "Merhaba, ben robotum ve sizi yazdığım oyuna davet etmek büyük zevk" cümlelerini verdi. Bu cümlelerin ışında yapay zeka bir tiyatro oyunu yazdı.

Ortaya çıkan metni alanında uzman kişilerle inceleyen araştırmacılar her ne kadar tiyatro gibi görünse de metnin bir tiyatro oyunundan oldukça uzak kaldığı, bölümler arasında çelişkiler ve anlaşılmazlıklar olduğunu açıkladı. Bunun en önemli sebebinin yapay zekanın henüz cümlelerin yapısını kavrayamadığından olduğu söyleniyor.

Bir yapay zekanın tiyatro oyunu yazmasının insanlarda heyecan yarattığı fakat gerçek anlamda bir eser ortaya çıkarması için yaklaşık 15 sene gerektiği söyleniyor.