Uluslararası 7.Anadolu Tiyatro Ödülleri Açıklandı

 


Türkiye'nin en önemli ödüllerinden biri olan Uluslararası 7. Anadolu Tiyatro Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Pandemi nedeniyle oyunların sahnelenemediği bu dönemde seçici kurul yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen tiyatro çalışmalarını değerlendirerek tiyatro sanatına değer katan, katkı sunan ve aktif uygulayıcılarını ödüllendirdiğini bildirdi.

Uluslararası 7.Anadolu Tiyatro Ödülleri Kazananları:

Ana'dolu Ödülü: Dilek Türker / Tiyatro Ayna

Yılın En Etkili Tiyatro Hareketi Ödülü: Mustafa Kurt / D.T. Genel Müdürü

Yılın Tiyatro Kadını Ödülü: Berna Laçin

Yılın Tiyatro Adamı Ödülü: Şevket Çoruh

Yılın Yönetmeni Ödülü: Alpay Aksum / Buzlar Çözülmeden / Antalya D.T.

Yılın Kadın Oyuncu Ödülü: Oya Başar

Yılın Kadın Oyuncu Ödülü: Begüm Birgören 

Yılın Erkek Oyuncu Ödülü: Mert Fırat

Yılın Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Eylül Başoğlu

Yılın Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Akın Kurt

Sanata Evet Ödülleri

Sanata Evet Ödülü: Prof. Dr. Türker Kılıç

Uluslararası Sanata Evet Ödülü: Nidai Güngördü / Girne Belediye Başkanı / K.K.T.C.

Sanat Dostu Belediye Başkanı Ödülü: Ali Kılıç / Maltepe Belediye Başkanı

Metin And Akademi Ödülleri

Doç.Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler / Akdeniz Üni. Devlet Konservatuarı  Sahne Sanatları Bölümü, Tiyatro Ana Sanat Dalı

Prof. Dr. Kubilay Aktulum / Hacettepe Üni. Fransız Dili ve Edebiyatı

Onur Ödülleri

Prof.Dr. Ayşegül Yüksel

Vecihi Ofluoğlu

Prof.Dr. Sacit Hadi Akdede

OYÇED Ödülleri

Oyçed Onur Ödülü: Dr. Hidayet Sayın

Oyun Yazarı Ödülü: Ali Cüneyd Kılcıoğlu

Tuncer Cücenoğlu Genç Yazar Ödülleri

Genç Oyun Yazarı Ödülü: Şule Demirel

Genç Oyun Yazarı Ödülü: Oğuz Han Ayaz

AÇOK Ödülleri

Açok Özel Ödülü: Haluk Yüce / Tiyatro Tempo

Uluslararası Açok Özel Ödülü: Grips Theater / Almanya

Uluslararası Tiyatro Ödülleri

Uluslararası Tiyatro Adamı Ödülü: Aleksandr Kiniga / Ukrayna

Uluslararası Tiyatro Ödülü: Mahmut Canbay / Almanya

Türksoy Uluslararası Tiyatro Ödülleri

Mihail Konstantinov / D. Tanasoğlu Gagavuz Devlet Tiyatrosu Müdürü

Gulsina Murgaliyeva / Kazakistan

Prof.Dr. İsrafil İsrafilov / Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi, Uluslararası Eleştirmenler Birliği Üyesi

İldar Hayrullin / Tataristan Cumhuriyeti - Rusya Federasyonu

Galima Tapashanova / Balkar Cumhuriyeti - Rusya Federasyonu

Pandemi Döneminde En Başarılı Kültür Daire Başkanları

Hülya Muratlı / İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı

Kadir Efe Oruç / İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanı

Basın Ödülleri

Öznur Oğraş - Cumhuriyet Gazetesi

Seyhun Sertan - Ege Tv

Başarı Emek Ödülleri

Hatice Yurtduru - İstanbul Şehir Tiyatroları / Dramaturg

Gül Urgan - Van Devlet Tiyatrosu Müdürü

Metin Güler - Tiyatro Ofis / İzmir

Ali Gün / Ayvalık - Balıkesir

Hasan Hüseyin Elmaskaya / Afyonkarahisar Belediye Tiyatrosu

Cüneyt İngiz / Tezat Sanat / İstanbul

Çiğdem T. Özçelik / Ordu

Metin Zakoğlu / İstanbul

Cem Kaynar / Samsun

Sosyal Sorumluluk Ödülü: Mehmet Turan / Engelliler Tiyatrosu / Kuşadası Belediyesi

Meslek Üstü Tiyatro Ödülü: Ali İhsan Sıvacı / Gelişi Güzel Sanatlar Kültür ve Sanat Derneği

Dayanışma Ödülü: Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi Yürütme Kurulu