DT Genel Müdürü’nün Oğlu Akın Kurt ile İlgili Yeni İddialar


2020’nin son günlerinde Covid temaslısı olduğunu gizleyip sahneye çıkarak hastalığın İzmir Devlet Tiyatrosu’nda (DT) 50 kişiye yayılmasına sebep olduğu ve oyun ekibinden Ali Cem Köroğlu’nun ölümünde ihmali olduğu nedeniyle soruşturma konusu olan DT Genel Müdürü Mustafa Kurt’un kurumda oyuncu olan oğlu Akın Kurt hakkında yeni iddialar gündeme geliyor.

Kültür Bakanlığı’nın bugün internet sitesinde özel tiyatrolara 2021 yılında yapacağı teşvikleri açıklaması üzerine teşvikten yararlanan “Geleneksel Tiyatrolar” listesinde Akın Kurt’un “Karagöz Astrolog” adlı oyununun da olduğu belirtildi. Akın Kurt ve oyununun ismi teşvik alanların dökümünün yapıldığı listede de görülüyor.

Ali Cem Köroğlu’nun Covid 19’dan ölümünün ardından ortaya çıkan skandal sebebiyle, kurumun Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmış genel müdürü olan babası Mustafa Kurt’la beraber Akın Kurt hakkında da soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma halen devam ederken geçtiğimiz hafta, bu defa kurum çalışanları hakkında sosyal medya paylaşımlarını sebep göstererek korkutma soruşturmaları gündeme geldi.

Kurum 2020 yılının başında yürürlüğe giren yeni sözleşmeler uyarınca sözleşmeli ve kadrolu personelinin dışarıda iş yapmasını özel izne bağladığı ve kurum dışı ticari kişilik oluşturmayı yasakladığı halde Akın Kurt’un teşvikten yararlandığı iddiası gündeme yeni sorular getireceğe benziyor.