Bakırköy Belediye Tiyatrolarından Covid-19 Kısa Oyun Yazma Projesi


Bakırköy Belediye Tiyatroları Covid-19 nedeniyle vefat eden Ali Cem Köroğlu anısına kısa oyun yazma projesi düzenliyor. Covid-19'un ana tema olduğu kısa oyun proje çalışmasına başvurular 31.01.2021 tarihine kadar yapılabilecek. 

Bakırköy Belediye Tiyatroları konuyla ilgili bir açıklama yayınladı:

"Bir yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını, daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir süreci beraberinde getirdi. İnsana dair bildiğimiz her şeyi bu salgın perspektifinden görmeye başladık. Salgın sonrasında anlatacağımız öyküleri de kökünden değiştirecek galiba bu yaşadıklarımız.

“Sokağın sesini işiten, kapılarını bugüne açan, beraberce arayan ve soru soran tiyatromuz, salgın sonrasında salgınla ilgili biriktireceği öyküleri mi anlatsa?” sorusuyla şekillenen “maskesiz Covid-19 Kısa Oyun Yazma Projesi”, yaşadığımız bu günleri “unutmamak ve unutturmamak” için tasarlandı. Bu proje, 1991 yılında sahnelediğimiz “İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu” adlı oyunumuzun sahne tasarımını üstlenen ve yakın zamanda hem salgına hem de vahim ihmallere kurban verdiğimiz değerli tasarımcı Ali Cem Köroğlu anısına ithaf edilmiştir.

PROJE SÜRECİ:

1) Projemiz amatör ya da profesyonel tüm yazarlara açıktır. Katılmak isteyenler için başvuru formu web sitemizde (bbt.bel.tr) bulunan link üzerinden indirilebilir.

2) Katılımcılar tarafından doldurulan formların 31.01.2021 tarihine kadar info@bbt.bel.tr adresine e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

3) Başvurular arasından BBT dramaturgları ve oyun yazarları Ceren ERCAN ve Irmak BAHÇECİ tarafından belirlenen 19 yazar ile çevrimiçi çalışmalar 15.02.2021 tarihinde başlayacaktır. Salgın temalı ve 12 sayfayı geçmeyecek 19 kısa oyunun üretim süreci, dramaturglar danışmanlığında gerçekleşecektir.

4) 19.04.2021 tarihinde tamamlanan kısa oyunlar kamuoyuna ilan edilecektir.

5) 14.05.2021 tarihinde, repertuara alınması planlanan kısa oyunların yazarları, tiyatromuz bünyesindeki rejisörlerle eşleştirilip kast çalışmasına başlanacaktır. Müzikler için BBT orkestrasının yaratıcılığından faydalanılacaktır.

6) Belirlenecek prova periyodu sonrası seyirci karşısına çıkmaya hazır hale gelen 19 kısa oyun kurgulanarak salgın sonrası açılış oyunu ya da oyunları olarak yeni sezon repertuarındaki yerini alması öngörülmektedir.

Temel olarak yukarıdaki sıralama ile işleyecek süreç sonunda hem salgın günlerini anlatan bir eser ya da eserler tiyatro yazınına kazandırılacak; hem de tiyatromuz yepyeni oyunlarla özlediği seyircisiyle buluşacaktır.

Salgından maskesiz korunamazdık. Yazmak içinse maskesiz olmak lazım, bizi “koruyan” maskeleri indirebilmek için.

Maskesiz günlere…

Saygılarımızla…

BBT"