Ankara Sanat Tiyatrosu'na Dijital Destek

Ankara Sanat Tiyatrosu'nun 58 yıldır oyunlarını sahnelediği Kızılay Ihlamur Sokak’taki tiyatro salonunu maddi sıkıntılar yüzünden boşaltmak zorunda kalmasının ardından Çankaya ve Yenimahalle belediyeleri, tarihi tiyatroya destek sözü vermişti. 

Belediyeler, AST’a maddi destekte bulunmak amacıyla satın aldıkları "Bir Valize Ne Sığar ki" adlı tiyatro oyununu birer gün arayla Youtube kanallarından yayınladı. Çankaya Belediyesi’nin Youtube üzerinden yayınladığı oyunu 12 bin 800 kişi izlerken, Yenimahalle Belediyesi’nin Youtube’daki oyun gösterimini 7 bin 150 kişi görüntüledi.

Oyunda, Lozan’da, Türkiye ve Yunanistan arasında, 30 Ocak 1923’te imzalanan Türk-Rum Nüfus Mübadelesi Anlaşması’yla, bavullara sığdırılmaya çalışılan hayatlar seyirci ile buluşuyor.

Oyun, Yunanistan’da yaşayan yaklaşık 500 bin müslüman topluluğun Anadolu’nun değişik bölgelerine yerleştirildiği, Anadolu’da ise yine yüzyıllardır yerleşik olarak yaşayan Rum-Ortadoks nüfustan 1.5-2 milyon insanın ağırlıklı olarak Atina ve Selanik çevresine yerleştirilmesinin ardından uyum sorunu yaşayan insanların hikâyeleri anlatılıyor. 

Yeşim Dorman tarafından yazılan ve yönetilen oyunda Hakan Güven, Yeşim Dorman, Bülent Yıldıran, Mehmet Ulusoy, Yıldırım Şimşek, Nalan Güneş Demirel, Çağlar Deniz ve Sinem İslamoğlu rol alıyor.