İBB Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonlarını Kapattı


Covid-19 vakalarının artmasıyla birlikte İBB önlemlerini arttırarak önlem almaya başladı. Hükümetin yasakları öncesinde Ekrem İmamoğlu İsmek, spor salonları, kültür merkezleri ve tiyatro salonlarını kapatma kararı aldı. Hastalığın yayılmasını önlemek ve bulaşma riskini azaltmak için böyle bir karar aldıklarını söyleyen İmamoğlu bir an önce hükümetin de gereken önlemleri alması gerektiğini söyledi.

19 Kasım Perşembe gününden itibaren İSMEK eğitim kurumlarının açılışı ertelenecek, belediyeye ait spor salonları kapatılacak, belediye sınırları içinde bulunan kültür merkezleri ve tiyatro salonları açılmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

"Covid-19 salgını küresel çapta ikinci dalga halinde yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul'dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul'da gerçekleşmektedir. 

Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşlarımızı korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanısıra 1322 personelimiz de karantina altındadır.

Bu sebeple;

1.Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2.Bilimsel veriler bulaşın hızla yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB'ye ait olan ve Spor A.Ş. iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3.Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4.Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5.İBB'ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.