Kültür ve Turizm Bakanı Tiyatroya Kurul Sahneye Yasa için Toplantı Yaptı

Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren özel tiyatroların sorunlarını masaya yatırmak için toplantı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un bizzat düzenlediği toplantıya Cem Davran, Nedim Saban, Volkan Severcan, Emre Kınay, Kerem Yılmaz, Erdal Beşikçioğlu, Mahir İpek, Ahmet Yenilmez, Bahtiyar Engin, Çiğdem Tunç dışında Özel Tiyatrolar Girişimi, Unima, Karagöz Derneği, Oyuncular Sendikası, Tiyatro Kooperatifi temsilcileri katıldı. 

Toplantıda özel tiyatroların sorunları masaya yatırılırken, özel tiyatro sahipleri ve yöneticiler sorunların Bakan Mehmet Nuri Ersoy'a anlattı. Özel tiyatroların Vergi ve Sgk borcu bulunması nedeniyle destek başvurularının yapılamadığı konuşuldu. 

Konuşmaları dikkatle dinleyerek notlar alan Bakan Ersoy konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Pandemi süresince yaşanan sorunları yakından takip ettik. Desteği bu sebeple iki katına çıkardık ve bitmiş değil, yeni destekler hazırlıyoruz. Ocak ve Şubat'ta yeni desteklerde bulunacağız."

"Sgk ve vergi indirimleri Maliye Bakanlığı karar verebilir. Bu yalnız tiyatroyu değil bütün sektörleri ilgilendiriyor."

"Sinemalar için yaptığımız gibi tiyatro için de bir kamu spotu hazırlayarak, 7'den 70'e herkesi tiyatro seyretmeye teşvik eden bir kampanya başlatacağız."

"Geçmişi bırakıp geleceğe bakalım. Bize bir liste verin bir kurul oluşturalım ve bu kurul tiyatronun geleceğini oluştursun. Bakanlık olarak sinemada nasılsa tiyatro için de bir yasa tasarısı hazırlayalım. Bilim Kurulu gibi 10 kişilik bir tiyatro kurulu oluşturalım, tiyatro adına yeni ve sağlam adımlar atalım."

Yapılan toplantının ardından gerek tiyatro sahipleri, gerek tiyatro kurumları ve bakanlık arasında toplantılar tekrarlanarak yasa oluşturma çalışmaları hızlandırılacak.