Özel Tiyatro Desteklerinden Faydalanan Tiyatro Dışı Şirketler Çıktı


Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün her yıl özel tiyatrolar verdiği devlet desteği ödenekleri açıklandı. 

Sonuçların açıklanmasının ardından destek alan şirketlerin sadece tiyatro değil, gıda ve ihracat firmalarının da olması, bazı kişilerin birkaç şirket yoluyla çoklu başvuru yaptığı görüldü.

Bu yıl pandemi nedeniyle destek miktarlarının iki katına çıkarılması sıkıntılı başka durumlara da yol açtı. Bazı özel tiyatrolar sigorta ve vergi borçları nedeniyle başvuru yapamamışken tiyatro dışı şirketlerin başvuru yapması dikkat çekti.

Konuyla ilgili Sözcü gazetesine açıklamalar yapan Tiyatro İnisiyatifi'nden Gizem Duman Şeşen dikkat çekici noktalara değindi:

"Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yıllar içinde bazı düzenlemeler, değişiklikler yaptı. Bizlerin varlığını kağıt üzerinde kabul ediyorlar. Hal böyle olunca isteyen herkes bir günde şirket kurup ‘Ben tiyatroyum' diyebiliyor ve bu gibi desteklere başvurma hakkı elde ediyor. Şirketinizin faaliyet alanı inşaat, turizm, gıda, tarım, otomotiv olabilir. Buna tiyatroyu eklemeniz yine başvuru yapmanız için yeterli.

İstenen koşullara uygun olan tüm ‘şirketler' başvuru yapabiliyor. Pandemiden dolayı bazı düzenlemeler yapıldı. Geçtiğimiz sezon destek alan tiyatrolardan oyun oynama zorunluğu kaldırıldı. Amatör tiyatrolar kaldırıldı. Bütçe arttırıldı ama bununla birlikte tiyatro sayısı da arttı. Her yıl olduğu gibi vergi ve SGK borcu yoktur yazısı istendi. Bu koşulun kaldırılması için çok ısrar ettik, ama olmadı. Bu nedenle de birçok tiyatro başvurusunu yapamadı.

Başvuru yapmak için borçlarını borçlarla kapatan tiyatroların bir kısmı da destek alamadı. Herkesin her yerde gördüğü listede bizimde tanımadığımız adını ilk defa okuduğumuz şirketler var. Farklı şirketlerle 2-3 başvuru yapanlar da var. Kimin tiyatro olduğu belli değil. Yönetmelikte yapılacak değişikliklerde koşullar belirlenmeli. Sadece 3 tane evrakla ‘Bu tiyatrodur' denemez.

Seçici kurulda mutlaka sanatçıların olması gerekiyor. Listeler açıklandığı zaman tiyatroların tam isimleri ve aldıkları destek miktarı da yazmalı."

Apartman Sahne, Moda Sahnesi, Oyun Atölyesi, Kadıköy Emek Tiyatrosu, DOT, Baba Sahne, Oyun Sandalı, Kumbaracı 50 destekten faydalanamadı. Destekten faydalanamayan tiyatrolardan Kumbaracı 50'den Yiğit Sertdemir de bir açıklama yaptı:

"Kumbaracı 50 kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Mevcut borçların ödenmesi yıllar alacak. Geçtiğimiz ve önümüzdeki sezonun yıkıcı etkilerinden kurtulmak çok zor. Vergi borcu yüzünden başvuru yapamadık."


kaynak: Sözcü