Şişli Belediyesi'nden Oda Tiyatrosu İçin Örnek Hareket


Türkiye genelinde ve İstanbul'da pandemi nedeniyle 6 aydır iş yapamayan özel tiyatro salonları kira ve faturalarla cebelleşiyor. Özel tiyatro salonlarının bu şartlarda ayakta kalması imkansız hale geldi. Yavaş yavaş salonlarını kapatmaya hazırlanan birçok özel salon var.

Oda Tiyatrosu da bu şartlardan etkilenen tiyatrolardan biriydi. Çeşitli kampanyalarla ayakta durmaya çalışan Oda Tiyatrosu mekan kirasını ödeyemediği için 12 Eylül'de son bir oyunla salonunu kapatacaktı. 
Sahne Perde Esnaf Odası'nın kısa bir süre önce İstanbul'un 39 ilçe belediyesine yolladığı resmi yazıda sorduğu 'Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünüzün ilçeniz sınırları içinde ikamet eden ya da çalışmalarını yürüten sanatçı ve sanatçı esnafımızla ilgili yaptığınız bir çalışma var mı?' sorusuna ilk cevap Şişli Belediyesi'nden geldi. Şişli Belediyesi kendi ilçe sınırları içinde bulunan Oda Tiyatrosu Sahnesi'nin kapanmasını engellemek için yardım etme kararı aldı.

Şişli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri Oda Tiyatrosu'nu ziyaret ederek hemen çözüm üretmek için harekete geçti. Oda Tiyatrosu'nun kapanmaması için gereken desteği vereceğini açıkladı.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Kaldırım Akgün'ün hassasiyetiyle Oda Tiyatrosu Sahnesi ayakta kalacak.
Oda Tiyatrosu Sahnesi kurucusu Kaan Erkam yaşanan bu olumlu gelişme hakkında açıklama yaptı:

'1990 yılından beri faaliyette olan 10 yıldır da Mecidiyeköy'de sanatına devam eden Oda Tiyatrosu'nun hazin bir veda ile kapılarını kapatmasına az bir zaman kalmışken, Şişli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü harekete geçti.

Şişli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü vasıtası ile Oda Tiyatrosu tekrardan sahnesinin kapılarını açıyor. Sanata ve sanatçıya verilen bu değer için tiyatromuz adına Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'e ve O'nun nezdinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Kaldırım Akgün'e teşekkürü bir borç biliriz.'

Sanatın ve sanatçının korunması adına bütün belediyelerden aynı hassasiyeti bekliyoruz ve inanıyoruz ki kısa sürede bütün belediyeler aynı şekilde tiyatrolara destek verecektir.