İbb Şehir Tiyatroları'nda Yeni Sezon: "Minimal"


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yaptığı törenle yeni sezonun açılışını yaptı. 

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı açılış konuşmasını yaptı:

"Şehir Tiyatroları 106 yıllık tarihinde birçok zorluklar yaşamış bir kurum. Fakat her koşulda perdelerini açtı. Çünkü burası tiyatronun ocağı...Uzun bir aradan sonra yeniden seyircisiyle buluşuyor olması hepimizi mutlu ediyor, heyecanlandırıyor.

Salgının başladığı Şubat ayından bugüne kadar, "Sokakta Sanat Var" , "İstanbul'da Bir Sokak Kabaresi" gibi isimlerle parklarda, meydanlarda kurduğumuz sahnelerde, çocuk ve yetişkin oyunları olmak üzere toplamda 487 oyunun sergilenmesini sağladık, yaklaşık 50 bin izleyiciye ulaştık ve tiyatro emekçilerine doğrudan toplamda 1.896.500TL. ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemelerden 1.555 oyuncu ve sahne ekibi yararlandı.

Ayrıca Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. 106 yıllık bir kurum olan Darülbedayi, böylesi zor bir dönemde özel sektörde faaliyet gösteren tiyatrolara kapısını açıyor. Bugün açıklayacağımız yeni sezon kapsamında, Ekim ayında sahnelerimde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatro oyun sahneleyecek. Genel durum izlenerek, Kasım ayında da aynı şekilde, özel tiyatrolara Şehir Tiyatroları sahnelerimizde yer vermeyi düşünüyoruz."

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat yönetmeni Mehmet Ergen söz aldığında yerli yazarlara çok ihtiyaç olduğunu, bu sezon sahnelenecek oyunların üçte ikisini yerli yazarlardan seçtiklerini belirtti.

Pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan, geçen sezon başvuruları alınan "Şehir Yazarlarını Arıyor" projesinin bu yıl devam edeceğini, 1500 yazar adayının seçilerek çalışmalara hız verileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra Şehir Tiyatroları'nın olduğu her semtte bir gençlik tiyatrosu açılacağının müjdesini verdi.

Şehir Tiyatroları Ekim Programı: