8.Emek ve Başarı Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu


Yeni Tiyatro Dergisi'nin her yıl verdiği emek ve başarı ödüllerinin bu yılki sahipleri açıklandı. 

İki yeni ödül başlığı daha açıklanan Emek ve Başarı Ödüllerinde jüri pandemi şartları yüzünden kısa sürdüğü halde tiyatro sezonunu değerlendirerek ödül verdi.

İşte Kazananlar;

Onur Ödülleri:
Nevra Serezli
Ediz Hun
Oya Başar
Özen Yula

Emek Ödülleri:
Oktay Kaynarca
Tanju Cılızoğlu / Tiyatro Dergiciliği Özel Ödülü
Esra Ülger
Aydın Sigalı / KBBŞT Genel Sanat Yönetmeni
Vahap Seçer / Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı
Dr.Haluk Bozdoğan / Tarsus Belediye Başkanı

Prof.Dr.Özdemir Nutku Bilim ve Sanat Ödülü
Prof.Dr.Metin Balay

Özel Tiyatrolar Girişimi Özel Ödülü
Kerem Yılmaz / 1001 Sanat

Yılın Genel Sanat Yönetmeni
Murat Atak / Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Jüri Özel Ödülleri
Nazan Kesal / Yaralarım Aşktandır
Sahibinden Kiralık / Okan Ürün - Melis Tezkan / Biriken
Handan Delipınar - Selçuk Delipınar / Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler / Tiyatro Merdiven
Kamuran Akkor / Kelebekler Özgürdür / KATS Sahne
Fikret Urucu / Uçmak - Hezarfen Ahmet Çelebi / İstanbul Devlet Tiyatrosu

En İyi Yapım
Lüküs Hayat / Ankara Devlet Tiyatrosu

Komedi/Müzikal Dalında En İyi Yapım
Lilian'ın İtirafları / Tiyatro Dünyası Oyuncuları

En İyi Yönetmen
Kayhan Berkin / Hipokrat / Kreutzer Sanat / Lampedusa

Komedi/Müzikal Dalında En İyi Yönetmen
Paşhan Yılmazel / Dejavu / 1001 Sanat

En İyi Kadın Oyuncu
Bergüzar Korel / Kızlar ve Oğlanlar / Tiyatro Craft

Komedi/Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu
Suzan Acun İlhan / İşgüzar Bir Tekerrür / Tiyatro Fora

En İyi Erkek Oyuncu
Selçuk Yöntem / Amadeus / Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu

Komedi/Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu
Serkan Aydın / Evlilik Düeti / Tiyatro Dünya Oyuncuları

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu
Damla Karaelmas / Kazanova / Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu
Nuri Gökaşan / Ağaçlar Ayakta Ölür / Tiyatrokare

Komedi/Müzikal Dalında Yardımcı Kadın Oyuncu
Ayumi Takano / Dejavu / 1001 Sanat

Komedi/Müzikal Dalında Yardımcı Erkek Oyuncu
Sefa Zengin / İkinin Biri / Tiyatro Sahnekarlar

Umut Veren Kadın Oyuncu
Ezgi Erarslan / Orijinal Günahlar / Gestus

Umut Veren Erkek Oyuncu
Cengiz Orhonlu / Kelebekler Özgürdür / KATS Sahne

En İyi Dekor Tasarımı
Meltem Severcan / İkinin Biri / Tiyatro Sahnekarlar

En İyi Kostüm Tasarımı
Janset Kaplan / Amanvermez Avni / İBB Şehir Tiyatroları

En İyi Işık Tasarımı
Yakup Çartık / Kaçış 3: Kıyamete Çağrı / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Tuhaf Bir Miras Hikayesi / Bakırköy Belediye Tiyatroları

En İyi Müzik
Gökhan Şeşen - İlhan Şeşen / İki Efendinin Uşağı / İBB Şehir Tiyatroları

En İyi Hareket Düzeni
Özge Midilli / Ay, Carmela / İBB Şehir Tiyatroları

Yılın Tiyatro Ekibi
Ekip Kafile / Onu Bir Su Birikintisine Atsan İki Günde Parmaklarının Arası Yüzgeç Gibi Deri Bağlar)

Yılın Dramaturgu
Selen Korad Birkiye / Uçmak-Hezarfen Ahmet Çelebi / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yılın Oyun Yazarı
Erdi Işık / Hipokrat - On Saniye

Ahmet Erinanç Türkçe'ye Katkı Ödülü
Bülent Usta / Bay Z / İstanbul Devlet Tiyatrosu

En İyi Uyarlama Ödülü
Ayçe Abana / Veronika'nın Dünyası / Tiyatro Kılçık

Yeni Tiyatro Teşvik Ödülü
Hakan Gürbey

Özel Tiyatro En İyi Çıkış Ödülü
Gölge / Atlas Tiyatro Araştırmaları

En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu
Sezen Keser / Dansöz / Mek'an

En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu
Cengiz Eşiyok / On Küçük Zenci / Tiyatro Ak'la Kara

Yılın Performansı
Ergin Düzgün / Akademiye Rapor / Altsanat

En İyi Kadın Müzikal Performans
Ceylan Yılmaz / Bana Amy De / Tiyatro Keyfi

En İyi Erkek Müzikal Performans
Savaş Alp Başar / Bana Amy De / Tiyatro Keyfi

Seyfi Dursunoğlu StandUp Ödülü
Kaan Sekban

En İyi Oyun Fotoğrafı
Orhan Cem Çetin / Saygın Serdaroğlu / Kapıların Dışında / Yolcu Tiyatro

Sanata Katkı Ödülleri
Fatih Küçük / İstanbul Sanat Ofisi
Hüseyin Çömlek / Kağıthane HEM Müdürü
Erkan Pektemek / Kağıthane HEM Seramik Sanatçısı
Serkan Aydın / Kağıthane HEM Tiyatro Eğitmeni

Mekan Etkinlik Ödülleri
Muhammet Uzuner - Arzu Gamze Kılınç / CAS
Dilek Tora / Toy İstanbul
Yurdaer Okur / Entropi Sahne
Eraslan Sağlam / Tatavla Sahne
Petek Kırboğa - Muharrem Uğurlu / Asmalı Sahne