KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISINDAN TİYATROLARA DAİR AÇIKLAMALAR


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz özel tiyatrolarla ilgili açıklamalarda bulundu. Özel tiyatroların sorunlarına yönelik birçok destek paketi geliştirdiklerini açıklayan Yavuz, bunlardan bir tanesinin "Dijital Tiyatro Arşivi Projesi" olduğunu söyledi.

Bir yandan her yıl verilen desteklerin verilmeye devam edeceğini, diğer yandan yeni ödenek ve destek paketleri için gereken çalışmaları yaptıklarının bilgisini verdi.

Özgül Özkan Yavuz'un açıklamalarından satırbaşları;

“Türkiye’nin ilk tiyatro arşivini kurmuş olacağız. 446 özel tiyatronun oyunlarının dijitalleştirilmesi için 8 milyon 965 bin tutarında destek sağlanmasına ilişkin karar aldık.

Şu ana kadar projelerini tamamlayıp evraklarını bize teslim eden 30 tiyatronun ödemeleri gerçekleştirildi. Yine projesini tamamlayan, belgelerini ve harcama evrakını tamamlayarak teslim eden 47 tiyatromuz da bu hafta içerisinde ödemeleri hesaplarına geçmiş oluyor.

Böylece toplamda 77 tiyatronun yaklaşık 1 milyon 613 bin değerindeki proje ödemeleri tamamlanmış olacak. 149 oyuna ilişkin de defalarca bildirimlerde bulunduk. Projelerini tamamlayarak, ilgili harcama evraklarını, faturalarını teslim ettikleri anda birkaç gün içerisinde ödemelerini alabilecek durumdalar. Bütçeleri onları bekliyor, biz onları bekliyoruz. 

Bu tiyatrolar da projelerini tamamlarlarsa onlar da 77 tiyatromuz gibi bütçelerini kendi hesaplarına alabilecekler.”

“Değerlendirme sürecimiz devam ediyor. 400’den fazla tiyatro yıllık destekler için başvurdu. Biz yaz aylarında yaptığımız yeniliklerle proje maliyetinin eskiden yüzde 50’sini karşılayabiliyorduk. Şimdi yüzde 70’e kadar desteğimizi artırdık. 

Destek üst limitlerini de iki katına çıkardık. 80 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. Geleneksel tiyatrolar için yıllık 15 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Başvuruları da erkene aldık. İnşallah yeni dönem desteklerini eylül ayında kendilerine aktarmış olacağız.”

“Mekanı bizzat kendisini belgelendirerek, mekanlara verilen bir destek mekanizmamız var. Bunun adı da ‘Kültür Yatırım ve Girişim Belgesi’. Mevzuatta özel tiyatrolara ilişkin bölüm vardı ama hiçbir tiyatromuz buna başvuramıyordu. Biz sahada 12 tiyatroyu inceleyerek, mevzuatın o kısmını değiştirdik ve süreci kolaylaştırdık. Şu anda 7 tiyatromuz Kültür Yatırım ve Girişim Belgesinin almak için başvurdu.”

“Bu sistem ile amacımız öncelikle sektörü tanımlamak ve kapasitesini belirlemekti. Nasıl bir ekonomik hacim yaptığını ortaya koymadan sektörleşmeden bahsedemiyorsunuz. İstihdam edilen tam zamanlı, yarı zamanlı sanatçı ve teknik personelin kayıt altına alınmasını sağlıyoruz. Şu ana kadar 428 özel tiyatromuz sistemimize kayıt oldu. Nasıl büyük bir sektör olduğumuzu ortaya koymak için veri tabanlarına ihtiyacımız var.”

“Bu alanda çalışanların haklarını da koruyabilmek adına özel tiyatroların teşvik, yardım, indirim gibi konularda değerlendirmelerinde sigortalı çalıştırılan personel sayısını yeni bir ölçüt olarak getirdik. Bakanlığımızdan yıllık destek alırken kaç sigortalı çalıştırdığına bakıyoruz ve bunu bir kriter olarak kullanıyoruz. Sanatçılarını ve teknik personelini sigortalı çalıştırmıyorsa aldığı yardım miktarında düşüş yapıyoruz.”

“Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretlerinde KDV oranlarını yıl sonuna kadar yüzde 8’den yüzde 1’e indirdik. Yine kültür sektöründe faaliyet gösteren ve kiralık mekan kullanan özel tiyatro, müze ve sanat galerilerine ciddi katkı sağlayan iş yeri kira stopajı indirimi gerçekleştirdik.

Bu da oran yüzde 20’den yüzde 10’a düştü. Avrupa ülkeleri de kültür, sanat ve turizm sektörlerindeki birçok kalemde katma değer vergilerinde bu yıl sonuna kadar indirime gitmişlerdi. Biz pek çok Avrupa ülkesinden iyi bir indirim sağladık.

Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri ile konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde yıl sonuna kadar KDV oranını neredeyse sıfırlayarak yüzde 1’e indirdik.”