İNGİLTERE'DE KÜLTÜR SANAT KURUMLARINA 'KURTARMA PAKETİ'


Dünyanın birçok ülkesinde Covid-19 ile birlikte meydana gelen işsizlik ve karantina nedeniyle ekonomik zorluklar yaşanıyor. Bütün ülkelerin ekonomiye hizmet eden sektörleri kurtarmak için açıkladıkları paketlerle kurtarma çabası devam ediyor.

Bu sektörlerden biri de kültür sanat başlığı altında çalışan kurum ve kişiler. İngiltere'de sanat sektörünün yaşadığı sorunlar nedeniyle eylem hazırlığına başlamak üzereyken hükümet duruma müdahale ederek  1.5 milyar sterlinlik 'Kurtarma Paketi'ni açıkladı.

Bu paketten tiyatrolar, tarihi saraylar, müzeler, galeriler, canlı müzik ve bağımsız sinema gibi birçok sektöre ilaç olacak. İngiltere bu 'Kurtarma Paketi'yle dünyada kültür sanata en büyük destek veren ülke oldu.

İngiltere başbakanı Boris Johnson konuyla ilgili açıklama yaptı;

“İkonik tiyatrolar ve müzikaller, birinci sınıf galerilerimizdeki büyüleyici sergiler, yerel bodrum mekânlarında gerçekleştirilen konserlere kadar, İngiltere’nin kültür endüstrisi bu ülkenin atan kalbidir. Bu para, gelecek nesiller için sektörün korunmasına yardımcı olacak, İngiltere’deki sanat gruplarının ve mekânlarının kapıları kapalı ve perdeleri kapalı kalırken ayakta kalabilmelerini ve çalışanlarını destekleyebilmelerini sağlayacaktır.”

Kültür Sekreteri Oliver Dowden da 'Kurtarma Paketi'ni yorumladı:

Sanatın karşılaştığı ciddi zorlukları anlıyorum ve gelecek nesiller için elimizden gelen her şeyi korumamız gerektiğini biliyoruz. Bugün, karşı karşıya kaldıkları finansman kriziyle başa çıkmak için büyük bir acil fon paketini duyuruyoruz.