HAKKI ERGÖK 'VELİ'NİN OĞLU ORHAN' İLE SAHNEDE


Pandemi sonrası 1 Temmuz tarihi ile birlikte tiyatro salonları açılmaya başladı. Bazı tiyatrolar henüz perde açamazken, bazıları  tamamen kapanma sürecine girdi.

Küçükçekmece Belediyesi sanat danışmanı olan Hakkı Ergök belediyenin de desteğiyle 'Veli'nin Oğlu Orhan' oyunuyla yeni dönemde perde dedi.

Normalleşme kuralları gereği 37 kişinin izlediği oyunda Hakkı Ergök şair Orhan Veli'nin şiirleriyle hayatından kesitler sundu. Oyunda müzisyen Hakan Dedeler tamburuyla Ergök'e eşlik etti.

Tiyatro salonuna ateşleri ölçülerek alınan seyirciler, oyun öncesi dezenfektanlarla temizlenmeyi ve maske takmayı da ihmal etmedi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi oyunla ilgili düşüncelerini belirtti:

"Bu oyun, pek çok ilke imza atıyor. İstanbul şairi Orhan Veli, ilk kez onun da çok sevdiği İstanbul sazı tambur eşliğinde seyirciye aktarılıyor. Sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Küçükçekmece'de kültür ve sanatı vatandaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Bu süreçte biraz daha sabredelim."

Hakkı Ergök oyundaki performansı sonrasında oyunla ilgili açıklamalarda bulundu:

"Tiyatro ekolü değerli sanatçı Müşfik Kenter, yıllarca onun şiirlerini okudu. Bu oyuna hazırlanırken, o kadar zordu ki, hocanın etkisinden kurtulmak. Çünkü o bir ekol. Onun kötü taklidini yapmaktansa, başka bir şey yapmalıydık. Tamburu dahil ettik.

Oyunun 3/2’sinde seyirci bir hayli güldürmeyi amaçladık. Çünkü Orhan Veli de mizahı seven bir kimliğe sahip. İzleyenler, Orhan Veli’nin ilk kez dramatik olarak tambur eşliğinde sahneye taşındığını gördüler. 

Özel bir tiyatro olsaydık, arkamızda kimse olmasaydı, perdemizi açamazdık. Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”