TİYATRO SALONLARINDA YENİ UYGULAMALAR


Covid-19 ile birlikte "yeni normal" uygulamaları hayata geçmeye başladı. 1 Temmuz'da açılacak olan sinema ve tiyatro salonları için kurallar belirlenmeye başladı. 

Tiyatro ve sinema salonlarında yakın temasın olması nedeniyle uygulamalar için hassasiyet gösterilmesi istendi. İnsanların toplu olarak bulundukları salonlarda etkinlik için kurallar belirlendi.
1.Bekleme salonu, gişe ve salonda otururken sosyal mesafeye dikkat edilmelidir. Salon koltuklarında oturma düzeninde en az 1.5-2 metre mesafe olmalıdır.

2.Tiyatro ve sinema mekanlarına girildiği anda mutlaka maske takılmalı, etkinlik bitene kadar maske çıkarılmamalıdır.
3.Sinema ve tiyatro salonlarının havalandırma sistemi sürekli temizlenmeli, mekan için temiz ve yeni hava verilmeli, klimalara hepa filtre takılmalıdır. Isıtma ve soğutma için kullanılan sistemler mutlaka temiz hava ile yapılmalıdır.

4.Etkinlik biletlerinin internet üzerinden temin edilmesi gerekmektedir. Gişeden alınacak biletlerde gişe görevlisi ile satın alan arasında bariyer olmalıdır. Bilet alımı sırasında en az temas olacak şekilde işlem yapılmalıdır. Bilet ücretleri nakit ödenmek yerine temassız kartlarla yapılmalıdır.

5.65 yaş üstü yaşlılar ve 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerin mümkünse bir süre daha etkinliklere katılmaması daha doğru olacaktır.