KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISINDAN ÖZEL TİYATROLAR HAKKINDA AÇIKLAMALAR


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, birkaç gün önce Anadolu Ajansına yaptığı kurum tiyatrolarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından özel tiyatrolara da değindi.

Özgül Özkan Yavuz'un açıklamalarından satırbaşları:

"Özel tiyatroların çalıştırdıkları sigortalı tiyatro oyuncusu, teknik personel sayısı, salon kapasitelerini kayıt altına alacağız. Bu kayıtlar, vereceğimiz destekler için de kriter olarak getirildi.

Özel tiyatroların kurumsallaşmasını istiyoruz. Sosyal güvencesi olmayacak bir şekilde oyuncu ve ekip çalıştırmalarını istemiyoruz.


Bir oyuncu ile tek bir gün bile çalışsalar sigortalarını yatırmaları gerekiyor. Aksi durumda oyuncularımız zor durumda kalıyor.

Amacımız bunun endüstri ve kültür ekonomisi olduğunu ortaya koymak. Daha fazla kurumsallaşmaları konusunda onları yönlendirmek istiyoruz."

"Biz Bakanlık olarak hem mali anlamda ve hem diğer imkanlarımızla özel tiyatrolarımızı destekliyoruz. Ama yerel yönetimlere de özel tiyatroların desteklenmesi konusunda iş düşüyor. Özel tiyatrolarımızın yerel yönetimlerden talepleri var.

Yerel yönetimlerimizin çok fazla kültür merkezleri var. Bu salonlarını özel tiyatrolarımıza daha fazla tahsis etmeleri gerekiyor.

Kültür merkezlerinin çok fazla boş günleri var. Ben özel tiyatrolarımızın da bir sözcüsü olmuş olayım, yerel yönetimlerimizin özel tiyatrolarımıza salon tahsisi konusunda destek olmaları gerekiyor.

Biz Bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz, mali anlamda ve fiziksel mekanlarımızı kullandırma anlamında ama bu işin bir ayağı da belediyeler. Özel tiyatrolarımıza biraz daha destek olmalarını istiyoruz."
"Kültür-sanat diyoruz ama ne kadar seyirciye ulaştığımızı görebilmek için istatistik üretmemiz lazım. Biz ne kadar istatistik üretirsek, somut veriyle konuşabilirsek, bu işin her alanda daha ciddiye alınmasını sağlamış oluruz. 

Kayıt altına alarak, özel tiyatrolarla ilişkimizi geliştirmiş olacağız. Kayıt altına almaya başladık, başvuruların temmuzda artacağını düşünüyorum." 

"Sanatçıların ve sektörün sorunları için her şeyi nasıl yapabiliriz noktasında meslek birlikleri ile çalışıyoruz. Mali destek de veriyoruz onlara, bu çok bilinmiyor. 

2010'dan bu yana sinema sektöründe faaliyet gösteren tüm meslek birliklerine, 2012'de yayıncıların meslek birliklerine, 2016'dan itibaren güzel sanatlar alanında faaliyet gösteren meslek birliklerine, 2019'da da müzik alanında çalışma yapan meslek birliklerine destek olmaya başladık. 

Kültür-sanat alanında 27 meslek birliğine Bakanlığımız finansal anlamda destekler veriyor."
"Bir ofislerinin olmasından tutun da, hukuki anlamda sanatçıların hakları için mücadele ederken mali giderleri oluyor. Bizim onları desteklememiz, sektörün kurumsallaşması ve sanatçının haklarını desteklediğimiz anlamına geliyor. 

Bu sene salgın olunca, meslek birliklerine verdiğimiz destekleri yüzde 50 oranında artırdık, sene sonunu beklemeden ilan ettik ve destekleri kendilerine aktardık ki bu süreçte sanatçılarımız için çalışmaya, telif haklarının takibini yapmaya devam edebilsinler."