ŞEHİR TİYATROLARINDAN ATILAN SANATÇILAR GERİ DÖNÜYOR


15 Temmuz olaylarının ardından İstanbul Şehir Tiyatrolarından haksız yere atılan tiyatro oyuncuları dava açmış ve bu davaları kazanmıştı. İşe iade edilmeyi beklerken hiçbir şekilde göreve başlatılmayan sanatçılar yönetimin aldığı kararla göreve başlayacaklar.
İşten atılan oyuncuların avukatı Erkut Güzel konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Biz işe iade davasını açmıştık. Çok hızlı sonuçlanmıştı. Seçim dönemine denk gelince bekleme sürecine girdik. Hepsinin mahkeme kararı var, hepsi kazandı. İşten atılmanın geçersiz olduğu tespit edildi. Belediyenin elinde hiçbir veri yoktu. Bu ihraçların hangi kriterlere göre belirlendiği de belli değildi.”


Karar sonucunda göreve iade edilen isimler de belli oldu. Cem Baza, Pervin Bağdat, Irmak Örnek, Ümit Bülent Dinçer, Gürkan Başbuğ, Ceren Hacımuratoğlu, Elvan Boran, Aydın Yıldız, Özgürefe Özyeşilpınar, Burçak Çöllü, Çimen tunç Baturalp, Yasemin Güvenç, Gökçe Selim Şehir Tiyatroları oyunlarında görev almaya başlayacak.
Levent Üzümcü ve Ragıp Yavuz'un davaları devam ediyor. Levent Üzümcü Şehir Tiyatroları sanat yönetiminin ricası üzerine Şehir Tiyatroları oyununda görev alacak.


Sanatçılara yapılan haksızlığın giderilmesi ve görevlerine iade edilmesiyle hak yerini bulmuş oldu.