KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul ofisinde özel tiyatro yetkilileriyle toplantı yaparak Corona virüs salgını nedeniyle yaşanan mağduriyeti gidermek için çözüm arayışlarında bulundu.
Toplantıya katılan Oyuncular Sendikası ve Tiyatro Kooperatifi yetkililerinin fikirlerini alan Mehmet Nuri Ersoy bir hafta içinde özel tiyatrolara destek paketinin açıklanacağını bildirdi.
Özel tiyatroların bakanlık internet sitesinden yayınlanacak kriterlere uygunluğu aranacak, başvuruların ardından en kısa sürede destekler tiyatrolara ulaştırılacak.
Bakan Ersoy'un konuyla ilgili basına bildirdiği açıklama şu şekilde:
"Bakanlığımız uhdesinde olan kültür ve sanat faaliyetleri ve etkinlikleri de belli bir süre, nisan sonuna kadar ertelendi. Özellikle özel tiyatrolar da bu süreçte en olumsuz etkilenenler arasında. Bugün özel tiyatroların temsilcileriyle, Tiyatro Kooperatifi ve Oyuncular Sendikası temsilcilerini davet ederek bir toplantı gerçekleştirdik. Detaylı olarak acil ihtiyaç duydukları konuların üzerinden geçtik. Özel tiyatroların başvurularını aldıktan sonra haftaya cuma günü bir toplantı daha yapıp bir sonraki hafta içinde özel tiyatrolara nasıl bir destek paketi sunacağımızı da açıklayacağız. Şu anda en büyük mağdur turizm sektöründen sonra aslında kültür ve sanatla ilgilenen başta özel tiyatrolar. Onlara da bu süreçte bir destek paketiyle yardımcı olacağız."