İBB MECLİSİNDEN MEHMET ERGEN'E ŞOK


Mehmet Ergen kısa bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. Göreve başlayan Mehmet Ergen kısa sürede önemli süreçlere imza attı.
Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi göreve gelen Mehmet Ergen'in bu koltuğa oturması için gereken vize onayını vermedi. İBB Meclisinden konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapıldı.

“Teklif komisyonlarımızca incelenmiş olup, Mehmet Ergen’in belirtilen pozisyona atanabilmesi için öncelikle sanatçı kadrosuna alınması ile ilgili belediye meclisine talep yapılması, meclis onayı sonrası kadroya alınması, sonra vizesinin talep edilmesi gerektiği halde bu usulün uygulanmadığı, kadroya alınırken gerekli yasal prosedürün uygulanıp uygulanmadığının belli olmadığı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet sebebiyle hakkında açılan davada telif hakkını ihlal ettiğini kabul ederek eylemi sabit olan kişinin “Genel Sanat Yönetmeni” kadrosuna atanmasının hukuka uygun olmadığı, belirtilen sebeplerle Mehmet Ergen’in pozisyon ve sözleşmesinin vize edilmesi teklifinin reddi uygun bulunmuştur. Diğer sözleşmeli (sanatçı) personelin (münhal kadrolar hariç) isimleri karşılarında belirtilen ödenecek ücret, 01.01.2020 tarihinden geçerli olmak üzere vize edilmesi, münhal kadroların vize edilmesi talebinin reddi komisyonlarımızca uygun bulunmuştur.”
CHP'li meclis üyeleri ise bu karara muhalefet şerhi koyarak onay vermediklerini bildirdi. İlerleyen günlerde konunun hangi noktaya geleceğini merakla bekliyoruz.