TİYATRO VİRÜS'TEN "ÇIĞLIK - BİR VAROLUŞ DAYANAĞI"


Edvard Munch’ın aynı adlı tablosunun ilham kaynağı olduğu, Grotowski’nin oyunculuk çalışmalarından etkilenerek hazırlanmış bağımsız ve sözsüz bir oyundur. Söz konusu tablonun oyunlaştırılmış hali değil, tablonun hissettirdiklerinden esinlenilerek hazırlanmış halidir. 
İlkel-törensel atmosferi yaratmayı hedefleyen “Çığlık”; varoluşsal sıkıntıların, yaradılıştan gelen yüklerin birikiminin bir çığlığa yüklenmesini konu alır. Duygusal anlamda yaşananlara büyüteç tutmayı hedefleyen bu oyunda varılan nokta ruhun yükünü açığa çıkaracaktır. 
Yalnızlık, aşk, sorumluluklar, inanç ve kendine yabancılaşma gibi konuların ağırlığı bu dışavurum ile ortaya koyulur. Bu konular ekseninde düğümlenmiş hayatın sözsüz ifadesidir. Düğüm çözülmediğinde insanın dönüşümü başlayacaktır. 
Tüm bu konular altında acizliğinin farkına varan insan, tanrının katındaki durumunun bilinmezliği içinde inancın yüklediği sorumluluklar altında kalacaktır. Çığlık, çaresizliğin ve arada kalmışlığın sesidir.

Oyunu Metehan Budak yazıyor, yönetiyor ve oynuyor. Metehan Budak olurken, Afiş ve Işık Tasarımı Kaan Aloğlu'na ait. Oyun tek perde ve 60 dakika sürüyor.

Oyun Programı:
15 Mart Pazar - Konektiva Sahne
20 Mart Cuma – Tiyatro Teras
25 Mart Çarşamba- BiTiyatro
28 Mart Cumartesi – GRİ Sahne