SAMSUN BELEDİYESİ'NDEN BERNA LAÇİN'E SAHNE YASAĞI


Türkiye'de sanat bugüne kadar görülmemiş şekilde yasaklanmaya ve engellenmeye devam ediyor. Sanatçılar siyasi görüşleri nedeniyle meslekleriyle tehdit ediliyor. 
Berna Laçin de aynı durumdan muzdarip olanlardan. Aysa Prodüksiyon'un yapımcılığını, Berfin Zenderlioğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği "Hayal Satıcısı" adlı tek kişilik oyunda Berna Laçin toplum içinde kadına biçilen rolü gerçek hayat hikayesi üzerinden anlatıyor.

Berna Laçin "Hayal Satıcısı" oyunuyla Samsun Atakum'da bulunan Büyükşehir Belediye Sanat Merkezi'nde sahne alacaktı. Fakat belediyeden gelen emirle oyunun sahnelenmesi engellendi. Ardından yapılan görüşmelerle Atakum Doğa Koleji sahnesi ayarlandı. Fakat Doğa Koleji de yapılan bir gazete haberi üzerine sahnesini Berna Laçin'e vermekten vazgeçti.
Berna Laçin konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
Samsun’da ‘Gerçek Taraf’ adlı bir yerel gazete bir süredir benimle ilgili olumsuz haberler yapıyordu. Samsun’da oyun sahneleyeceğimi duyunca da, ‘AKP kurmayları Berna Laçin’e kızmıştı halbuki ama sahne verdi’ diye bir haber yayımladı. Bunun üzerine belediye verdiği sahneyi geri çekti. 
Biz oyunu Doğa Koleji’nde sahnelemeye karar verdik ve her şey ayarlandı. Bu yerel gazete yine ‘Doğa Koleji sahnesini nasıl Berna Laçin’e verir’ diye bir haber yaptı ve evet Doğa Koleji de korktu ve geri adım atarak sahneyi bize vermekten vazgeçti.
Bu arada benim oyunum kadın sorunu üzerine bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Bir Cumhuriyet kadının sahnelediği kadına şiddet ile ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehir de Samsun’da yapıyorlar.
Tüm biletler satıldı. Buradan sesleniyorum. Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. Sanat illaki sahnede olacak diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız.
Oyun çok yeni ama çok dikkat çekti. Başarı sağladı. Ülkemizde bu kadar çok kadın cinayetleri olurken, güldürüyoruz ama ciddi mesajlar veriyoruz. Tiyatro özgürdür. İptal etmiyorum.”