TATAVLA'DAN DERS NİTELİĞİNDE BİR OYUN: "İKİ KADIN"


2019/2020 Tiyatro sezonunda ilk oyunu “İnsan Çağı” oyunu ile Dünya’nın en büyük problemi olarak görülen iklim krizine dikkat çeken Tatavla Tiyatro, “İki Kadın” oyunuyla da ülkemizde her geçen gün daha da kötüye giden kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz konularına odaklanıyor.

Fatma Özcan’ın yazdığı, Bensu Orhunöz ve Elif Verit’in oynadığı İki Kadın oyununda yönetmen koltuğunda Semah Tuğsel oturuyor. Oyunun müziklerini Selim Can Yalçın, kostüm tasarımını Selçuk Gürışık ve koreografisini Özge Midilli üstleniyor.

Kadına yönelik şiddet ve ve tecavüzün konu alındığı oyunu yönetmen Semah Tuğsel şöyle anlatıyor;

Kadın mı? Erkek mi? Yoksa İnsan mı?
Kafamda yanıtları çok da zor olamayan deli sorular. Ne zaman giydik bu şeffaf fötrleri kafamıza? Ne zaman bir erk gözüyle bakmaya başladık birbirimize hatırlıyor muyuz? Bu köhne dünyanın bir yüzyılında beraber avlanıp beraber savaşırdık. 

Niye bu kadar ayrı düştük birbirimize? Bizi birbirimize düşman eden kim? Erkekler mi? Onları yetiştiren de biz değil miyiz? Biz doğurduk, büyüttük sonra da onların gözleriyle baktık dünyaya. Anlamadık ne zaman oldu bu. Acı çektik, sormadık nedenini, şeffaf fötrlerimizle yargıladık birbirimizi. 

Hâlbuki ne güzel olabilirdi insan kalabilmek. Değişebilir, değiştirilebilir sorunlar. Sadece biraz farkındalık. Bir yerlerde bir acı varsa görmezden gelemezsin.

İlk iki temsili kapalı gişe oynayan oyunu yeni yılda 13 Ocak Pazartesi, 18 Ocak Cumartesi ve 25 Ocak Cumartesi günleri Saat:20:30 da izleyebilirsiniz. 

Etkinlik biletlerini Tiyatro Gişesinden, 0 212 233 52 30 numaralı telefonu arayıp rezervasyon yaptırarak alabilirsiniz. Ayrıca elektronik bilet kanalları olan Biletix den da online olarak bilet temin edebilirsiniz. Biletler tükenmeden hemen yerinizi alın!!!