SU GÖSTERİ SANATLARI SAHNESİ YANGINDA KÜL OLDU


Aksaray'da Pertevniyal Lisesi'nin hemen arkasında bulunan ve İstanbul'un sayılı özel tiyatro salonlarından biri olan Su Gösteri Sanatları Sahnesi bu gece elektrik kontağından çıkan yangın nedeniyle kül oldu. 

İçinde bir tarih yatan salonu son 25 yıldır Nazif Uslu büyük zorluklarla ayakta tutuyordu. Bir zamanların en popüler salonlarından bir olan Su Gösteri Sanatları Sahnesi son yıllarda kaderine terk edilmişti. Göçmenlerin yaşam alanı haline gelen Aksaray, bu güzel salonun tercih edilmesini engelliyordu.

1967 Yavuz Özkan, Sermet Çağan ve Seçkin Selvi tarafından kurulan salon TÖS adıyla açılmıştı. Sermet Çağan "Ayak Bacak Fabrikası" oyununu burada kaleme almıştı. 

Köy Enstitüsü mezunu bir grup öğretmenin kurduğu bu salon birçok ünlü ismi de sahnesinde görmüştü. Bugün Türk Tiyatrosu'nda birçok isim bir zamanlar bu sahnede oyunlarını sergilemişti.

"Yeri çok ters", "Sapa yerde kalıyor", "Seyircisi yok" gibi bahanelerle yalnızlığına terk edilen salon, AVM içi sahnelerle yarışamaz hale geldi.

Bu yangın bir uyarı aslında. Elimizde kalan son değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini anlatan bir işaret. Meslektaşlarımızın en kısa sürede dayanışma ile bu sahneyi tekrar ayağa kaldırmasını umuyorum.

Hadi hep birlikte! Su Gösteri Sanatları Sahnesi'ni içinde bulunduğu küllerinden doğmasına yardım edelim.

#Tiyatroiçindayanışmaya