ANTALYA ŞEHİR TİYATROLARI HAKINDA FLAŞ İDDİALAR


Antalya Şehir Tiyatroları hakkında çıkan haberler bitmek tükenmek bilmiyor. Konuyla ilgili basına yansıyan haberler gerçekten çok vahim.

Türkiye'de içler acısı hale gelen tiyatro sanatı, iktidar, muhalefet ayrılmaksızın el birliğiyle bu hale getirildi. Neredeyse her gün mail kutumuza düşen bölge tiyatrosu hakkındaki flaş iddialar gün be gün web sitemizde duyurmaya devam edeceğiz.

İdris Özyol'un kaleme aldığı yazıda Akraba Tiyatrosu haline gelen Antalya Şehir Tiyatroları hakkındaki iddialar şaşırtıcı. 

İşte o yazıdan başlıklar;

Akraba Taallukat Tiyatrosu

1. Tiyatronun 2016 yılı bütçesi 1 milyon 120 bin lira. Bunun 1 milyon 415 lirası harcanmış ve o sezon iki yeni oyun sahneye konmuş. Bu arada 2014-2016 yılları arasında sahnelenen oyun sayısı 12…


2.Gelelim 2018 yılına. Tiyatronun bütçesi 3 milyon 816 bin liraya çıkıyor. Bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 75. Harcanan para 2 milyon 801 bin lira. Yeni kaç oyun var? Sadece 1 çocuk oyunu…

3.İddia o ki: Ailecek yurtdışı gezileri yapılıyor, bir haftaya yayılan galalar ve konuklar. AŞT’nin Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür ekibiyle birlikte yönetmen bulmak için Danimarka’ya uçuyor!

4. 5 kişilik yönetim kurulu: Yönetim kurulunun başkanı Mehmet Özgür, üyeler ise eşi Safinaz Özgür, kız kardeşi Hasibe Özgür, sağ kolu Mustafa Doğan Ayhan ve tiyatro şube müdürü Seyfi Albayrak.
Bunlar maaşlarının yanı sıra yönetim kurulundaki görevleri için de ayrıca para alıyorlar.

5. Sözleşmeli memur Mustafa Önder Efe, Mehmet Özgür’ün eniştesi, yani kız kardeşinin eşi. Bekir Baygut teyzesinin oğlu… Burcu Baygut gelin… Kenan Çalışır halasının oğlu… Selim Turgay Deli de Mehmet Özgür’ün kapatılan Samanyolu TV’den arkadaşı. Osman Kot ve Özer Tunca da aynı şekilde Samanyolu’ndan…

6.Bir de Metin Çelik var. Mustafa Akaydın döneminde tiyatroda temizlikçi olan Çelik, AKP döneminde yaptığı ispiyonların hatırına belediye işçisi olarak emekli yapılarak ödüllendirildi. Halen çalışmaya devam ediyor. Emekli maaşının üstüne hizmet alımıyla 4 bin 500 lira ekstra aylık alıyor.

7.Yani Antalya Şehir Tiyatroları dost, akraba, yandaş halinde tümden uçuşta.


8. 2014’te, sonradan AŞT’ye dönüşen belediye tiyatrosunda genel sanat yönetmeni olan ve kadroyu 45 kişiden 90’a çıkartan Mehmet Özgür’ün 5 yıllık saltanatında 24 kişi tiyatrodan sürüldü ya da işten atıldı.

9.Yani akraba taallukat, dost, yandaş AŞT’ye doldurulurken, siyaseten farklı çizgide olan, muhalif olarak gördükleri isimleri temizlediler. Öyle ki, Antalya Şehir Tiyatrosu’nun yönetmeliğinin Mehmet Özgür’ün ailesi ve arkadaşlarının menfaatine yapıldığı bile iddia ediliyor.